ESHOP ESO-BRÁNY JE VE VÝSTAVBĚ

Jak nainstalovat křídlovou bránu svépomocí?

Návod na instalaci dvoukřídlé brány s pohonem


V tomto článku přinášíme návod na instalaci křídlové brány svépomocí. Pokud ještě nejste rozhodlí, jaký typ brány zvolit, tak s dovolením začneme s výhodami a nevýhodami křídlové brány.
Křídlová brána lze koupit ve dvou provedeních: jednokřídlá otevírací brána a nebo dvoukřídlá brána. Obě provedení mají tedy tyto hlavní výhody:

  • Nepotřebujeme betonovat velký základ do země, pro ukotvení využijeme sloupky, nebo zeď
  • Snadná a rychlá montáž brány bez nutnosti složité stavební přípravy
  • Tradiční vzhled

Na druhou stranu nevýhody křídlové brány spočívají v tom, že se někam musí otevírat a tudíž před ní nebo za ní nelze parkovat(dle zvoleného směru otevírání). Přimontované křídla také mají velkou páku a díky tomu poměrně hodně zatěžují sloupky, kde je brána uchycená.

Možnosti jak bránu realizovat jsou 2:

  • na betonové sloupky např. ze ztraceného bednění
  • na ocelové sloupky s kruhovým nebo obdélníkovým tvarem

Ocelové sloupky doporučujeme betonovat minimálně metr do země do základu o rozměrech 50x50 cm. Ocelové sloupky doporučujeme volit např. s rozměrem 100x100x5 mm.

Betonové sloupky ze ztraceného bednění pořádně vyarmujeme jak v horizontálním tak ve vertikálním směru.


Instalace brány v případě použití betonových sloupků ze ztraceného bednění


Po vytvrdnutí betonu navrtáme díry v místech uchycení pantů a přes chemickou kotvu uchytíme závitové tyče - jak na to?.
Díry pro uchycení pantů budeme vrtat o 2 mm větší, než je průměr zvolených závitových tyčí. Poté vyvrtanou díru vyfoukáme stlačeným vzduchem, nebo vysajeme vysavačem a co nejvíc jí tak vyčistíme. Dále díru vyplníme z jedné třetiny chemickou kotvou. Vezmeme si závitovou tyč, očistíme a odmastíme ji a šroubovitým pohybem ji nacpeme do díry. Z díry by se mělo vytlačit trocha přebytečné chemické kotvy. Tento postup zopakujeme u dalších šroubů. Počkáme na zatvrdnutí chemické kotvy dle návodu a můžeme nasadit křídlo brány.


Instalace brány v případě ocelových sloupků


Vezmeme si část pantu, která má být uchycena na sloupek a přivaříme, nebo přišroubujeme ji na požadované místo. Takto upravený plotový sloupek s přivařeným pantem necháme povrchově upravit - pozinkovat, nebo nalakovat.

Ke každému plotovému sloupku dovedeme elektro instalaci, protože na každém křídle dvoukřídlé brány je vlastní elektromotor - pohon pro brány a fotobuňka, která kontroluje, zda je prostor pro otevření brány volný.
Na takto nainstalované panty nainstalujeme křídla brány. Dále se přesuneme na instalaci dorazů.

Instalace dorazů a fotobuněk dvoukřídlé brány


Jako první budeme instalovat přední doraz, o který se budou křídla brány opírat když bude brána zavřená. Je nutné si vybetonovat základ a do něj umístit přední doraz, nebo-li žábu tak, aby křídla brány jezdily těsně nad opěrnou ploškou.
Dále je potřeba nainstalovat koncové dorazy pro bránu - na každou stranu brány jeden. Pro ty je rovněž potřeba udělat betonový základ a zabetonovat je přesně tak, jak potřebujeme aby se křídla otevíraly. Navíc je k nim potřeb dovést elektro instalaci a nainstalovat fotobuňky i na tyto dorazy.


Jaký zvolit pohon pro křídlovou bránu?


V nabídce máme 2 typy pohonu brány. První s bezuhlíkovým a rychlým motorem - ten se hodí pro frekventované vjezdy, nebo tam, kde byste rádi dvoukřídlou bránu s rychlým otevíráním. Druhý typ má klasickou konstrukci motoru, která je vhodná pro vjezdy k rodinným domům, kde není provoz tak frekventovaný, zároveň je tento motor levnějším typem.