ESHOP ESO-BRÁNY JE VE VÝSTAVBĚ

Jak nainstalovat křídlovou bránu svépomocí?

Návod na instalaci dvoukřídlé brány s pohonem


V tomto článku přinášíme návod na instalaci křídlové brány svépomocí. Pokud ještě nejste rozhodlí, jaký typ brány zvolit, tak s dovolením začneme s výhodami a nevýhodami křídlové brány.
Křídlová brána lze koupit ve dvou provedeních: jednokřídlá otevírací brána a nebo dvoukřídlá brána. Obě provedení mají tedy tyto hlavní výhody:

  • Nepotřebujeme betonovat velký základ do země, pro ukotvení využijeme sloupky, nebo zeď
  • Snadná a rychlá montáž brány bez nutnosti složité stavební přípravy
  • Tradiční vzhled

Na druhou stranu nevýhody křídlové brány spočívají v tom, že se někam musí otevírat a tudíž před ní nebo za ní nelze parkovat(dle zvoleného směru otevírání). Přimontované křídla také mají velkou páku a díky tomu poměrně hodně zatěžují sloupky, kde je brána uchycená.

Možnosti jak bránu realizovat jsou 2:

  • na betonové sloupky např. ze ztraceného bednění
  • na ocelové sloupky s kruhovým nebo obdélníkovým tvarem

Ocelové sloupky doporučujeme betonovat minimálně metr do země do základu o rozměrech 50x50 cm. Ocelové sloupky doporučujeme volit např. s rozměrem 100x100x5 mm.

Betonové sloupky ze ztraceného bednění pořádně vyarmujeme jak v horizontálním tak ve vertikálním směru.


Instalace brány v případě použití betonových sloupků ze ztraceného bednění


Po vytvrdnutí betonu navrtáme díry v místech uchycení pantů a přes chemickou kotvu uchytíme závitové tyče - jak na to?.
Díry pro uchycení pantů budeme vrtat o 2 mm větší, než je průměr zvolených závitových tyčí. Poté vyvrtanou díru vyfoukáme stlačeným vzduchem, nebo vysajeme vysavačem a co nejvíc jí tak vyčistíme. Dále díru vyplníme z jedné třetiny chemickou kotvou. Vezmeme si závitovou tyč, očistíme a odmastíme ji a šroubovitým pohybem ji nacpeme do díry. Z díry by se mělo vytlačit trocha přebytečné chemické kotvy. Tento postup zopakujeme u dalších šroubů. Počkáme na zatvrdnutí chemické kotvy dle návodu a můžeme nasadit křídlo brány.


Instalace brány v případě ocelových sloupků


Vezmeme si část pantu, která má být uchycena na sloupek a přivaříme, nebo přišroubujeme ji na požadované místo. Takto upravený plotový sloupek s přivařeným pantem necháme povrchově upravit - pozinkovat, nebo nalakovat.

Ke každému plotovému sloupku dovedeme elektro instalaci, protože na každém křídle dvoukřídlé brány je vlastní elektromotor - pohon pro brány a fotobuňka, která kontroluje, zda je prostor pro otevření brány volný.
Na takto nainstalované panty nainstalujeme křídla brány. Dále se přesuneme na instalaci dorazů.

Instalace dorazů a fotobuněk dvoukřídlé brány


Jako první budeme instalovat přední doraz, o který se budou křídla brány opírat když bude brána zavřená. Je nutné si vybetonovat základ a do něj umístit přední doraz, nebo-li žábu tak, aby křídla brány jezdily těsně nad opěrnou ploškou.
Dále je potřeba nainstalovat koncové dorazy pro bránu - na každou stranu brány jeden. Pro ty je rovněž potřeba udělat betonový základ a zabetonovat je přesně tak, jak potřebujeme aby se křídla otevíraly. Navíc je k nim potřeb dovést elektro instalaci a nainstalovat fotobuňky i na tyto dorazy.


Jaký zvolit pohon pro křídlovou bránu?


V nabídce máme 2 typy pohonu brány. První s bezuhlíkovým a rychlým motorem - ten se hodí pro frekventované vjezdy, nebo tam, kde byste rádi dvoukřídlou bránu s rychlým otevíráním. Druhý typ má klasickou konstrukci motoru, která je vhodná pro vjezdy k rodinným domům, kde není provoz tak frekventovaný, zároveň je tento motor levnějším typem.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení