ESHOP ESO-BRÁNY JE VE VÝSTAVBĚ

Samonosná posuvná brána s elektropohonem - návod na instalaci svépomocí

Samonosná posuvná brána - návod na instalaci námi zakoupeného setu


Samonosnou posuvnou bránu dodáváme s kompletním příslušenstvím k montáži v provedeních levá či pravá, s pohonem nebo bez.


Jak určit zda potřebuji levou nebo pravou posuvnou bránu?
Směr posuvu tedy provedení brány určujeme vždy při pohledu z ulice směrem do pozemku.
Pokud z tohoto pohledu bude zajíždět brána doprava, jedná se o provedení pravé a naopak.


Betonujeme základ pro samonosnou posuvnou bránu


V případě samonosné posuvné brány je potřeba vybetonovat základ o hloubce 90 cm, šířce 50 cm a délce dle výpočtu - 1/3 délky průjezdu + 40 cm.


Do betonového základu můžeme rovnou vložit držáky pro vozíky, ty je potřeba mít vodorovně, v jedné linii. Tyto držáky lze alternativně montovat i tak, že se po vytvrdnutí betonu přišroubují na závitové tyče. To probíhá tak, že se vyvrtá díra o 2 mm větší než je šroub, naplní se z jedné třetiny chemickou kotvou a závitovou tyč šroubovitými pohyby natlačíme do díry.


Po instalaci těchto vozíků se přesuneme na instalaci opěrného sloupku. Dále tedy můžeme rovnou při betonování zabetonovat i opěrný sloupek. Je potřeba, aby jeho nejbližší strana byla ve vzdálenosti cca 20 cm od samotného tělesa brány. I tento opěrný sloupek lze přišroubovat později a to na závitové tyče a chemické kotvy podobně jako držáky vozíků.


Máme připraveno pro samotnou montáž...


Na držáky vozíků vložíme samotné vozíky a podíváme se, zda jsou vodorovně a v jedné linii
Pokud jsme se netrefili přesně a tyto držáky nebudou úplně v jedné linii či vodorovně tak to nevadí. Samotné vozíky se dají pomocí matic v držácích vyrovnat.
V této fázi bránu nasuneme na vozíky a přesuneme se k přesné montáži vodících koleček-rolen na opěrný sloupek.
Tyto vodící kolečka jsou dodávány na samotných držácích - dlouhém jeklu. Bránu si tedy ustavíme přesně kolmo k zemi, kolečka vložíme do horního U profilu a na držáku koleček i na sloupku si poznačíme, kde budeme vrtat díru pro šroub, který upevní kolečka ve správné pozici.
Po vyvrtání a přišroubování koleček se přesuneme na montáž dorazů na bránu.

Montáž dorazů pro těleso posuvné brány


Dorazy pro bránu budeme umisťovat na protilehlý sloupek, kam brána dojíždí. Jde o dolní kapsu pro dojetí a podepření brány a také o horní kapsu, která drží bránu proti vyvrácení.
Horní kapsa by měla být v místech horního rohu brány. Dolní kapsa by pak měla být umístěná tak, že se brána o 1 cm přizvedne po najetí do dolního dorazu - kapsy. To proto aby celá hmotnost neležla na pastorku od pohonu brány
V požadovaném místě horní i dolní kapsy si vyvrtáme díru pro šrouby. Poté kapsy přišroubujeme. Jako poslední krok v rámci těchto dojezdů nainstalujeme dojezdové kolečko do C profilu brány. Toto kolečko instalujeme tak, že jej zasuneme do profilu brány tak, aby vyčuhovalo o polovinu jeho průměru před těleso brány.


Na jeden i na druhý sloupek budeme umisťovat bezpečnostní fotobuňky, které slouží jako bezpečnostní prvek zamezující zavření brány v případě, kdy je v prostoru zavření např. auto, nebo dítě.
Ve chvíli kdy máme nasazenou bránu a dojezdy, tak se budeme věnovat montáži ozubených hřebenů a samotného pohonu pro posuvnou bránu. Zapojení pohonu necháme na elektrikáři s vyhláškou 50, naprogramování pohonu je však ale na nás. Naše pohony mají možnost nastavit si průchod pro pěší, celkové otevření brány resp celkové zavření brány.

Instalujeme hřebeny na posuvnou bránu


Pod elektrický pohon se vkládá podstavec, který drží pohon v požadované výšce. Před montáží ozubených hřebenů tedy umístíme pohon na podstavec, abychom viděli do jaké výšky hřebeny nainstalovat. Hřebeny doporučujeme instalovat tak, že si spojíme 2 kusy hřebene do sebe a vypodložíme je 3 kusem. To proto, aby dobře držely směr a tvar. Navrtáme si 3 díry a hřeben přišroubujeme k tělesu brány.

Po naprogramování tedy nastavení pohonu máme hotovo a máme postavenou svou první samonosnou posuvnou bránu. :)